Aktualności
Fotogaleria

Podhalańska Biblioteka Cyfrowa

Chodzi tutaj tylko i wyłącznie o  udostępnienie do skanowania zdjęć związanych z ww. tematami. Zapewniamy ze wszelkie materiały udostępnione zaraz po zdygitalizowaniu wrócą do swoich właścicieli w nienaruszonej formie. Podzielmy sie tymi cennymi zbiorami które mamy. Pozwólmy się nimi cieszyć w wirtulanej przestrzeni szerokiemu gronu odbiorców. Cieszymy się z dziedzictwa kulturowego każdego regionu i wydobywamy z obiegu wszystko co związane z naszą małą Ojczyzną, po to aby ocalić od zapomnienia wszystkie zbiory naszych przodków.

Spotkanie z ,,Podhalańską Biblioteką Cyfrową"- dziękujemy za zaproszenie.

 

Główne działania w Projekcie Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej

 

  1. Digitalizacja kilkunastu tysięcy stron podhalaniców, głównie książek i innych wydawnictw pisanych gwarą lub traktujących o góralskiej kulturze, wydanych przed 1939 rokiem (prawa autorskie wygasły), a także ważnych dokumentów (np. akt lokacji Nowego Targu).
  2. Opis planowanych do digitalizacji zasobów: 3 124 szt. zasobów o łącznej liczbie 26 246 stron, w tym dzieła sprzed 1939 r. - 84 szt., dzieła powojenne - 43 szt., wydawnictwa PPWSZ - 43 szt. oraz zdjęcia w ilości 2954, na które składają się:
    - regionalia - książki i zbiory ikonograficzne, kartograficzne, muzyczne oraz dokumenty życia społecznego, dotyczące Podhala i szerzej - Góralszczyzny - dziedzictwo kulturowe - inkunabuły, starodruki, zbiory ikonograficzne, kartograficzne,

    - zdjęcia: powiaty tatrzański, nowotarski i suski, Beskid Śląski, Górale Biali i Sądeccy. Czas powstania: od lat najdawniejszych (połowa XIX w.) po lata 70-te XX w. obejmujące 3 tematyki: Karol Wojtyła i Stefan Wyszyński wśród górali, Milenijna peregrynacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na Góralszczyźnie, Historia szkolnictwa na Podtatrzu w fotografii.

  3. Wykonanie dedykowanej strony www, udostępniającej zdigitalizowane zbiory za darmo wszystkim zainteresowanych (licencja Creative Commons). Standard udostępniania będzie zgodny ze standardem stosowanym w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej, celem zachowania kompatybilności zbiorów.

    Aktualnie Podhalańska WyZsza Szkoła Zawodowa  planuje wykonanie strony udostępniającej zdigitalizowane zbiory wspólnie z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie (która jest m. in. operatorem Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej).

Strona główna | Dzieje biblioteki | Filia w Grywałdzie | Filia w Krośnicy | Fotogaleria | Darczyńcy | Nowości | Zaproponuj do biblioteki
Realizacja: VERAKOM

Copyright © Gminna Biblioteka Publiczna w Krościenku nad Dunajcem

ul. Jagiellońska 15, 34-450 Krościenko nad Dunajcem, tel. (18) 262 31 00
statystyki odwiedzalności