Pływał jako I oficer na jachcie harcerskim ,,Zawisza Czarny”. Spotkanie oparte było na książce ,, Doba na Oceanie- jak przepłynąć Atlantyk kajakiem?” Tu należy nadmienić, że Pan Marian i Aleksander Doba to ludzie z pasją i ogromnym apetytem na przygody. Znają się osobiście
i w czasie Międzynarodowego Spływu Kajakowego im. T. Pilarskiego na Dunajcu, ściągają się na swoich kajakach. Spędzają ze sobą wówczas kilka dni, są kolegami, ale również rywalami.
Co to jest balast? Czy rekina można głaskać wiosłem? Jaki jest przepis na kawę środkowo-atlantycką? Czy Atlantyk potrafi ukołysać do snu? Dlaczego słodka woda na oceanie to towar bezcenny? I jak wyglądała toaleta Aleksandra Doby na Atlantyku? Na te i wiele innych pytań udzielił odpowiedzi nasz gość. Atrakcją okazała się umiejętność zawiązania węzła prostego czy węzła flagowego stosowanego w żeglarstwie. Kulminacyjny punkt programu to oczywiście kajaki i wiosła, bez których nie można wyruszyć w rejs. Dzieci mogły zobaczyć cały sprzęt kajakarski. Nadawaliśmy sygnał SOS alfabetem morsa /…---…/. Atrakcji nie było końca. Podczas warsztatów plastycznych ,,SOS – ratunku sztorm” Pan Marian śpiewał - szanty- żeglarskie piosenki przygrywając na akordeonie i flecie. Przy takiej morskiej opowieści o pewnym marynarzu…
,,który żywił się wyłącznie pieprzem,
Sypał pieprz do konfitury
i do zupy mlecznej” dzieci z ochotą wykonały swoje fantastyczne prace.
Uczniowie klasy 0 przyjęli znakomitego gościa z wielkim entuzjazmem, zainteresowaniem
i kto wie, czy kiedyś ktoś z nich nie zostanie przyszłym mistrzem olimpijskim w kajakarstwie górskim? Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za współpracę.
Gminna Biblioteka Publiczna w Krościenku n.D realizuje projekt ,, Z pienińskiej biblioteki w świat" , który jest finansowany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki 2018- prowadzenie działań animujących czytelnictwo w bibliotekach publicznych. Przedmiotem projektu jest przede wszystkim promowanie i propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Projekt przewiduje zorganizowanie w bibliotece 8 spotkań dla dzieci
i młodzieży z ludźmi z pasją, a także 2 spotkań autorskich dla seniorów.