Poruszone zostały tematy bieżące bibliotek. Dodatkowym zagadnieniem była Bibliografia Małopolski.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wspólnie z 24 samorządowymi powiatowymi bibliotekami publicznymi województwa małopolskiego, tworzą bazę bibliograficzną pozwalającą śledzić piśmiennictwo o Małopolsce.
Teraz w wygodny sposób może z niej korzystać każdy użytkownik. Baza jest dostępna pod adresem bibliografia.malopolska.pl. Bibliografia Małopolski liczy obecnie ponad 250 tys. opisów dokumentów.
Słowem, wszystko (prawie) co napisano o Małopolsce, teraz dostępne na jedno kliknięcie!
Bibliografia jest jedynym źródłem informującym o zawartości prasy lokalnej, sublokalnej i środowiskowej. Zawiera opisy artykułów publikowanych w kilkuset czasopismach wydawanych przez małopolskie samorządy terytorialne, instytucje kultury, instytucje edukacyjne, gospodarcze, parafie, regionalne stowarzyszenia, fundacje etc. Również tylko w tej bibliografii znajdziemy informację o tzw. dokumentach życia społecznego, czyli drukach o charakterze informacyjnym, dokumentacyjnym, reklamowym, stanowiących wierne zwierciadło lokalnej rzeczywistości.
Bibliografia Małopolski powstała z połączenia baz lokalnych tworzonych w bibliotekach powiatowych województwa małopolskiego z bazą o takiej samej nazwie powstającą w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie i od 2015 roku jest współtworzona przez 25 bibliotek publicznych województwa małopolskiego.
fot. Zbigniew Krauzowicz