Aktualności
Fotogaleria

Audiobooki w bibliotece

Kto czyta książki?

  • aktorzy

Najwyższa półka wśród audiobooków – aktorzy potrafią doskonale interpretować, zmieniać i dopasowywać głos do danej postaci. Jednak, że nie nazwisko aktora jest najważniejsze, lecz jego umiejętności. Każdy ma też swojego ulubionego aktora – interpretatora tekstu. I tu warto posłuchać wcześniej fragmentu książki.

Zdarza się także, że książki czytają sami pisarze.

Ciekawą formą są słuchowiska, gdzie każda postać czytana (grana) jest przez innego aktora (np. Wołoszański Bogusław Twierdza szyfrów).

  • zawodowi lektorzy

Lektorzy dobrze sprawdzają się przede wszystkim w czytaniu książek biznesowych, psychologicznych, naukowych, różnego rodzaju kursów lub w wypadku literatury historycznej.

  • Syntezatory mowy (książki czytane przez specjalne programy komputerowe)

Tego typu pozycji w sklepach z audiobookami jest niewiele, bo dłuższe słuchanie wygenerowanego przez nawet najlepszy syntezator mowy nagrania jest męczące. Dla niewidomych jest jednak jedyną alternatywą dla książek, które nie mają swoich wersji audio i nie zostały wydane pismem Braille'a.

 

  • Audiobooki językowe

To szczególna forma książek audio. Ich zadaniem jest zwiększenie umiejętności językowych słuchacza, poszerzenie słownictwa, obeznanie z językiem, a często również kulturą danego kraju. Większość tego typu audiobooków czytana jest więc przez native speakerów, czyli osoby, dla których dany język jest ojczysty.

 Oto niektóre z pozycji znajdujacych się w bibliotece:

        

        

        

        

 

Nie każdy polubi tę formę „czytania”. Jednak dla małych dzieci, osób niedowidzących lub niewidomych audiobooki są jedną z niewielu możliwości obcowania z literaturą.

Taką formę książki docenią również osoby zapracowane, nieznajdujące czasu na wielogodzinną lekturę, sporo podróżujące (samochodem, autobusem, pociągiem).

Największą wadą audiobooków dla większości osób będzie narzucona z góry przez lektora interpretacja utworu. Postacie mają swoje głosy czy styl mówienia, a pojawiające się ilustracje dźwiękowe i oprawa muzyczna powodują, że trudno wytworzyć w wyobraźni własny świat książki.

Warto więc szczególnie przed zakupem posłuchać fragmentu audiobooka (są one dostępne na stronach internetowych księgarń sprzedających tą formę książki).

 

W Polsce już w połowie lat 30. XX w. firma płytowa Orpheon nagrała bajki Adama Mickiewicza czytane przez aktora i malarza Mariusza Maszyńskiego. Od lat 60. XX wieku książki nagrywano na taśmach magnetofonowych na potrzeby czytelników Biblioteki Polskiego Związku Niewidomych (jako alternatywa dla książek pisanych pismem Braille’a).

 

Źródło:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Książka_mówiona

http://www.komputerswiat.pl/poradniki/poradnik-kupujacego/internet/audiobooki/2008/10/poradnik-kupujacego-audiobooki.aspx

 

Strona główna | Dzieje biblioteki | Filia w Grywałdzie | Filia w Krośnicy | Fotogaleria | Darczyńcy | Nowości | Zaproponuj do biblioteki
Realizacja: VERAKOM

Copyright © Gminna Biblioteka Publiczna w Krościenku nad Dunajcem

ul. Jagiellońska 15, 34-450 Krościenko nad Dunajcem, tel. (18) 262 31 00
statystyki odwiedzalności